+421 904 453 435

H&S Optik - Optika Košice

Meranie zraku

14.01.2021

Kam ísť, ak začneme horšie vidieť?

V minulosti sme boli zvyknutí, že ak sme mali zdravotné problémy, tak vždy naše kroky smerovali do ambulancie lekára. Avšak v dnešnej dobe máme na výber. Ak sa nám zhorší ostrosť videnia, často sa nejedná o chorobu oka, ale o takzvanú refrakčnú chybu/vadu a pravdepodobne budeme potrebovať na jej nápravu/korekciu okuliare, prípadne kontaktné šošovky. Refrakčná chyba oka môže byť vrodená, genetická, môžeme ju získať úrazom, chorobou, alebo jednoducho je spôsobená prirodzeným starnutím organizmu a z toho vyplývajúcich zmien aj v našich očiach. Nejedná sa teda o chorobu, ktorá by si vyžadovala liečbu. V takomto prípade sa nám ponúkajú dve možnosti.

1. Pôjdeme k očnému lekárovi, ktorý nás vyšetrí a zistí či zhoršené videnie nespôsobujú zdravotné ťažkosti/choroba oka. Ak nie, určí akú korekciu potrebujeme a vypíše recept s ktorým pôjdeme do ktorejkoľvek očnej optiky. V optike nám na základe zistení lekára zhotovia okuliare. Nevýhodou lekárskych ordinácií je kratší čas, ktorý nám lekár môže venovať a tiež rady čakajúcich pacientov v čakárňach a zväčša dlhé objednávacie termíny. Navyše oční lekári nie sú primárne špecializovaní na meranie očných refrakčných chýb. Ich hlavným odborom je liečba a riešenie chorôb oka.

2. Pôjdeme priamo do kvalitnej očnej optiky, kde pracuje okrem optika aj optometrista, ktorý nám odmeria oči, zistí akú máme refrakčnú chybu, stanoví aké dioptrie sú potrebné a na základe rozhovoru o našich individuálnych požiadavkách na videnie aj poradí najvhodnejší spôsob korekcie danej refrakčnej chyby. Ak optometrista počas merania zraku nadobudne podozrenie, že zhoršené videnie je spôsobené očnou chorobou, tak nás pošle k očnému lekárovi. Nespornou výhodou je aj čas, ktorý nám môže optometrista a aj optik v optike venovať, nakoľko samotné vyšetrenie zraku trvá približne 20 až 40 minút. Následne na tom istom mieste si vyberieme rám a objednáme sklá. 

Kto je teda ten optometrista?

Na korekciu očných chýb existuje špecializovaný odbor - optometria, ktorý sa zaoberá výhradne ľudským zrakom, jeho vadami a ich riešením. Optometrista je zdravotnícky pracovník, diplomovaný odborník v odbore optika a optometria. Počas štúdia získava komplexné vzdelanie o oku, o chorobách oka a hlavne o zrakových chybách a spôsoboch ich korekcie. V praxi sa špecializuje na podrobné a dôkladné meranie zraku. Na západ od našich hraníc má profesia optometristu dlhú tradíciu a vysokú prestíž. Lekári sa plne venujú liečbe očí a meranie zraku zostáva plne v kompetencii optometristov. Obe skupiny spolupracujú a vzájomne sa dopĺňajú. Napríklad v Anglicku pripadá na jedného očného lekára 10 optometristov a na Slovensku je to naopak – na jedného optometristu pripadá 10 očných lekárov.

Čo má v optike na starosti optik?

Očný optik predáva, opravuje a zhotovuje okuliare. Takže by nám mal vedieť poradiť aký rám si máme vybrať, aby nám pristal a pohodlne sa nosil. Taktiež nám odporučí aké sklá budú vyhovovať naším individuálnym potrebám a ako sa o nové okuliare starať, aby nám dlho dobre slúžili. Zároveň by nám mal vedieť prispôsobiť naše nové okuliare individuálnej anatómií našej tváre, aby nás okuliare netlačili, prípadne aby sa nám nešmýkali z tváre. V žiadnom prípade by nemal merať zrak, ak nie je súčasne aj optometristom! Avšak v praxi sa to deje. V mnohých optikách nenájdeme ani očného optika, tobôž optometristu. Zamestnanci bez potrebného vzdelania prejdú len krátkym školením a následne merajú zákazníkom zrak. Pritom pri zle navrhnutej korekcii zákazníkovi hrozí aj poškodenie zraku. V branži očných optík žiaľ na Slovensku panuje chaos a množstvo optík obchádza zákony a pravidlá. Očná optika je viazaná živnosť a oficiálne v nej môže podnikať len ten, kto má v každej predajni optika s odborným vzdelaním a minimálne päťročnou praxou, ale to sa dnes nedeje. Legislatívu pritom máme nastavenú dobre, akurát nefungujú kontrolné mechanizmy.

Podľa čoho si máme vybrať ktorú optiku navštívime?

Mali by sme sa pýtať na referencie vo svojom okolí, napríklad u kamarátov, ktorí nosia okuliare, alebo si čítať skúsenosti a spokojnosť zákazníkov s očnými optikami. Väčšina kvalitných optík má internetovú stránku, kde prezentujú okrem iného aj skúsenosti svojich zákazníkov. Nebojme sa v rámci konverzácie opýtať optika, alebo optometristu ako dlho pracujú v obore a kde študovali optiku, optometriu. Kvalitné optiky majú informácie o kvalifikácií a skúsenostiach svojich zamestnancov uvedené na svojich internetových stránkach a nezriedka ich diplomy o ukončení odborného štúdia prezentujú priamo v predajniach. V neposlednom rade by sme mali dať aj na svoj osobný pocit. Ak vám v optike na všetko pritakajú, všetky rámy vám pristanú, nič nie je problém a zdá sa vám že pani "optičku"/pána "optika" ste videli pred mesiacom pracovať v potravinách, alebo v elektre je to prinajmenšom podozrivé. Taktiež bežné opravy a úpravy okuliarov nerobia skúseným optikom najmenší problém. Optiky s nekvalifikovaným personálom sa väčšinou zameriavajú na nováčikov, ktorí o problematike nosenia okuliarov, refrakčných vadách a možnosti ich korekcie nevedia veľa a lákajú ich hlavne na veľké vymyslené zľavy a marketingové triky.

Dúfam, že sme vám týmto krátkym článkom trošku priblížili možnosti, problematiku a zákutia merania zraku a prajeme vám, aby ste sa pri vašej najbližšej návšteve očného špecialistu správne rozhodli.

Späť na zoznam článkov